SPIKKER | Erinevad värvid ja lakid nõuavad erinevaid pintsleid ja rulle — milline tagab parima tulemuse?SPIKKER | Erinevad värvid ja lakid nõuavad erinevaid pintsleid ja rulle — milline tagab parima tulemuse?
Foto: Shutterstock

Ei ole saladus, et õnnestunud töötulemuse taga peituvad tihti just hästi valitud tööriistad. Ka seina värvides või põrandat lakkides on suur vahe, millega seda teha. Ehituspoodides on pintslite ja rullide valik niivõrd suur, et võtab silme eest kirjuks ning neil, kes just igapäevaselt viimistlustöödega kokku ei puutu, võibki parima töövahendi leidmine olla ülimalt keeruline.

Suur osa tootjaid on jaganud pintslid ja rullid nelja kategooriasse kasutatavate värvide-lakkide järgi. Värvid ja lakid, mille järgi pintsleid lahterdatakse on:

-vee baasil lakid, läikivad veepõhised värvid
-puidukaitsevahendid, õlid, glasuurid
-lahustipõhised värvid ja lakid
-dispersioonvärvid (sh vesidispersioonvärvid, vesiemulsioonvärvid, lateksvärvid)

Pintsli valimisel on kõige lihtsam lähtuda rusikareeglist — vesialuselistele värvidele sobib sünteetilise karvaga pintsel ja lahustipõhiste värvide jaoks naturaalse karvaga pintsel. Seda lihtsal põhjusel, et lahusti sulatab sünteetilist karva ja vesi muudab naturaalse karva koledaks, millega on edaspidine töötamine võimatu.

Lubjavärviga värvimiseks sobib suur ümar tugevate karvadega pintsel, mis võimaldab tihket lubjavärvi edukalt seinale kanda nii, et see katab täielikult krobelise pinna.

Seotud lood:

Pintsli laius sõltub sellest, milliseid kohti ruumis soovite värvida. Valige kitsam pintsel nurkade, liistude, aknaraamide, mööblidetailide värvimiseks ning laiem pintsel suuremate pindade tarbeks. Eraldi on saadaval spetsiaalsed pintslid ja rullid radiaatoritele ja nurkadele.

Sama kehtib ka värvirulli valides — kitsamad rullid täpsemat viimistlust vajavate kohtade jaoks, laiemad rullid seinte ja lagede värvimiseks. Lae või seina värvimisel on mõistagi soovitav kasutada ka pikendusvart. Seda ka siis, kui ulatute pinnani. Varre kasutamine teeb värvimise mugavaks ja ei väsita niivõrd selga ja käsi.

Loe veel

Värvirulli valimisel võib lähtuda lihtsast põhimõttest — mida siledam pind, seda madalam karv. Madalama karvaga rulliga on soovitav peale kanda lakke ja mööblivärvi. Seina värvimiseks on soovitav valida keskmise pikkusega karvaga rull (kuni 11 mm). Lagede värvimiseks sobib hästi 11 mm pikkune või isegi pisut pikem karv. Pikema karvaga rulle tuleks kasutada ka hööveldamata, karedate ja krobeliste pindade värvimisel. Seda just seepärast, et selliste pindade värvimiseks kulub rohkesti värvi ning pikem karv võtab seda enda sisse rohkem. Samuti on pikema karvaga võimalik pääseda krobelise pinna poorsetesse kohtadesse ja katta kogu pind.

Värvimisel kasutage ka värvialust, see võimaldab võtta õige koguse värvi ja nii ei tilgu kõikjale. Värvides rulliga aitab värvialuse kasutamine värvil ühtlasemalt rullile jaotuda ja nii jääb see ka seinale ühtlasemalt. Värvialuse võib katta kilekotiga, mille saab lihtsasti koos värviga eemaldada ja värvialus jääb kenasti puhtaks.

Enne värvima asumist on vajalik, et loputaksite leige veega kergelt pintslid ja värvirullid üle. See eemaldab lahtised karvad ja udemed ning need ei jää koos värviga seinale. Kuivatage pintslid ja rullid või laske neil kuivada ning seejärel võite asuda värvima. Lõpptulemus jääb puhas ja korrektne.

Kui olete värvimise lõpetanud on oluline ka pintslid ja rullid puhastada, et neid saaks ka järgmisel korral kasutada. Vesialuselist värvi on lihtne pintslitelt ja rullidelt eemaldada sooja veega. Peske töövahendit või hoidke jooksva vee all nii kaua, kuni vesi jääb puhtaks. Kui olete värvinud lahustipõhiste- või õlivärvidega, kasutage töövahendite puhastamiseks lahustit.

Allikad: espak.ee, varvikeskus.ee

LOE LISAKS:

Mida teha, et lagi ei jääks värvimisel triibuline ja laiguline?

Kuidas valida sisevoodrilauda? Kas viimistleda ise või eelistada tööstuslikult värvitud laudu?

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare